28 лютого 2023

Електричне поле

Електричне поле та його характеристики 

Електризація

Електричні заряди не діють безпосередньо один на одний. Кожне заряджене тіло створює в навколишньому просторі електричне поле. Це поле зумовлює силову дію на інші заряджені тіла.   

Головна властивість електричного поля – дія на електричні заряди з деякою силою. Отже, взаємодія заряджених тіл здійснюється завдяки електричному полю, яке оточує заряджені тіла.
Електричне поле, яке оточує заряджене тіло, можна досліджувати за допомогою так званого пробного заряду – невеликого по величині точкового заряду, який не вносить помітного перерозподілу досліджуваних електричних полів.

Для кількісного визначення електричного поля вводять силову характеристику електричного поля - напруженість електричного поля.
Напруженістю електричного поля називають фізичну величину, яка дорівнює відношенню сили, з якою поле діє на позитивний пробний заряд, поміщений в дану точку простору, до величини цього заряду:
E = F/q

27 лютого 2023

Закон Кулона


Закон Кулона


Вперше закон взаємодії нерухомих електричних зарядів встановив англійський фізик Кавендіш, однак свої дослідження він не оприлюднив і вони стали відомі науковій громадськості після публікацій Дж. Максвелла в середині ХІХ сторіччя.  Французький фізик Ш. Кулон (1785 г.) незалежно від Кавендіша встановив закон взаємодії електричних зарядів. В своїх дослідах Кулон вимірював сили притягання і відштовхування заряджених кульок за допомогою сконструйованого ним приладу – крутильних терезів (рис. 2), які мали надзвичайно високу чутливість. Так, наприклад, коромисло терезів поверталось на 1° під дією сили  10–9 Н.

26 лютого 2023

Вітаю!


Олімпіада з фізики - 2023 рік
Львівська область, ІІІ етап


ВІТАЮ 
зі вдалим виступом 
на обласній олімпіаді з фізики   
учнів 8-А та 8-В класів:

Возного Микиту  
(8-В, диплом I ступеня, абсолютно найкращий результат)
Козія Василя (8-А, диплом I ступеня)
Курницького Олега (8-А, диплом IІ ступеня)
Владислава Гіля (8-А, диплом II ступеня)
Кубочкіна Іллю (8-А, диплом II ступеня)

Молодці!


Успіху на відборах.

 Переглянути завдання теоретичного туру .

ДКР № 1.2 ( 8 клас)

Домашня Контрольна Робота №1/2 
(2-й семестр)
Електростатика
ДКР №1.2 виконати на середу 8.03.2023 р. 
та здати вчасно з правильним оформленням до першого уроку 




24 лютого 2023

***


Електричний заряд




Електричний заряд – це фізична величина, яка характеризує властивості частинок або тіл вступати в електромагнітні силові взаємодії.


Фундаментальні властивості зарядів частинок.

1.  В природі існує два види електричних зарядів: додатні (позитивні) та від’ємні (негативні).
2. Заряди можуть передаватись ( наприклад, під час контакту ) від одного тіла до іншого. На відміну від маси електричний заряд не є невід’ємною характеристикою тіла. Одне і те ж тіло в різних умовах може мати різний електричний заряд.
3. Однойменні заряди відштовхуються, а різнойменні – притягуються. В цьому також проявляється принципова відмінність електромагнітних сил від гравітаційних. Гравітаційні сили завжди є силами притягання.
4. Одним з фундаментальних законів природи є експериментально встановлений закон збереження електричного заряду.

В ізольованій системі алгебраїчна сума зарядів всіх тіл залишається сталою:

   q1+q2+q3+ … = const


19 лютого 2023

ДЗ №4.2

Домашня  Робота №4/2 
(2-й семестр)
Термодинаміка
ДЗ №4.2 виконати на п'ятницю 8-В (суботу 8-А) 24-25.02.2023 р. 
та здати вчасно з правильним оформленням на уроці.


1. Нагрітий камінь масою 5 кг, охолонувши у воді на 1°С, віддає 2,1 Дж. Чому дорівнює питома теплоємність каменя?

2. Чи буде вода нагріватися до вищої температури, якщо буде довше кипіти (відповідь ПОЯСНИТИ)?

3. Для нагрівання 100 г свинцю від 15°С до 35°С потрібно 260 Дж. Визначте його питому теплоємність.

4. Унаслідок циклічного процесу газ виконав роботу А = 100 Дж і передав холодильникові Q = 400 Дж теплоти. Визначте к.к.д. циклу (у процентах).

5. Газ здійснює цикл Карно. Абсолютна температура нагрівника в 2 рази вища від абсолютної температури холодильника. Визначте к.к.д. циклу (у процентах).

6. З якої висоти (у км) упав кусок льоду, температура якого 0°С, якщо, вдарившись об землю, він розплавився? Уся механічна енергія перетворилася в теплоту. Питома теплота плавлення льоду 3,35×105 Дж/кг, g = 10 м/с2.

7. Лід масою 2 кг розплавився при 0°С. Яку кількість теплоти йому надали (у кДж)? Питома теплота плавлення льоду 3,4×105 Дж/кг.

8. Яку роботу треба виконати, щоб тертям двох кусків льоду розплавити 1 г льоду при 0°С? Питома теплота плавлення льоду 3,4×105 Дж/кг.

9. Скільки треба затратити теплоти (у кДж), щоб 5 кг води нагріти на 2°С? Питома теплоємність води 4200 Дж/(кг×К).

10. На скільки градусів можна нагріти 2 кг води, надавши їй 42 кДж теплоти? Питома теплоємність води 4200 Дж/(кг×К).

11. Яку масу льоду, взятого при 0°С, можна розплавити, якщо надати йому 6,8×105 Дж теплоти? Питома теплота плавлення льоду 3,4×105 Дж/кг. 



Бажаю успіху!

12 лютого 2023

ДЗ №3.2

Домашня  Робота №3/2 
(2-й семестр)
Поверхневі явища. Вологість
ДЗ №3.2 виконати на вівторок 21.02.2023 р. 
та здати вчасно з правильним оформленням в 301 аудиторію (ДО ПЕРШОГО УРОКУ!)

Знову ця фізика...


08 лютого 2023

* ** *

Тверді тіла
вчимо новий матеріал


Урок-лекція у 8-му класі  ЛФМЛ

1. Особливості будови твердих тіл: 
    1.1 Кристалічні тіла; 
    1.2 Аморфні тіла. 
2. Типи кристалів: 
    2.1 Іонні кристали; 
    2.2 Атомні кристали; 
    2.3 Молекулярні кристали; 
    2.4 Метали.

06 лютого 2023

Фізика рідин

Поверхневий натяг 
   в "гіфках"   


  1. Поверхневий натяг та як наслідок мінімальна поверхня плівки.






2. Поверхневий натяг та повне незмочування.



05 лютого 2023

Поверхневі явища


Рідини - агрегатний стан речовини
 
Вчимо:) новий матеріал


1°. Спільне та відмінне між рідинами, тв. тілами і газами


   У твердому агрегатному стані речовини молекули (атоми) розміщуються, як відомо, впритул одна до одної. Через  значні  міжатомні (міжмолекулярні)  взаємодії атоми (молекули) в твердих тілах здійснюють лише коливальний рух відносно положень рівноваги (у кристалах відносно вузлів кристалічних ґраток). Тому потенціальна енергія взаємодії молекул значно більша від їх кінетичної енергії. 

Мал.1 Ближній порядок рідини (1-вода) та дальній порядок тв.тіла (2-лід)


У рідинах сили взаємодії між молекулами слабкіші, ніж у твердих тілах і значно сильніші, ніж у газах. Молекула рідини, коливаючись біля певного положення рівноваги, змінює з часом це положення, перескакуючи до інших молекул. Молекули рідини здійснюють коливальний, поступальний і обертальний рухи. У рідинах відстані між молекулами співмірні з їх ефективним діаметром, тому сили взаємодії молекул є значними. У цілому кінетична енергія молекул рідин приблизно дорівнює їх потенціальній енергії. Кожна  молекула в рідині, як і в твердому тілі, «затиснута» зі всіх боків сусідніми молекулами і здійснює теплові коливання навколо положення рівноваги. Однак, час від часу  молекула може перескочити в сусіднє вакантне місце. Такі переміщення  в  рідині відбуваються доволі часто; тому рідина зберігає свій об’єм, але не зберігає форми (легко набуває форми , яку має посудина).Це пояснює текучість рідини. Молекули рідини  можуть утворювати локальні (нестійкі) впорядковані групи, які складаються з декількох молекул. Це явище називають ближнім порядком .

04 лютого 2023

ДЗ №2.2 ( 8 клас)

 

Домашнє завдання №2/2 
(2-й семестр)
Термодинаміка. Тепловий баланс
ДЗ №2.2 виконати на вівторок 14.02.2023 р. 
та здати вчасно з правильним оформленням до першого уроку в 301 аудиторію!


02 лютого 2023

Фізика в живій природі

Поверхневий натяг та клопи-водомірки 
   або ті, що ... бігають по воді   
  
Яка техніка, який стиль...
   
Страшний клюв зявився вмить, мов би нізвідки, вмить пробив тіло невинної жертви. Дві труби просунулись їй під тонку шкіру: по одній з них потік у напрямку жертви смертоносний яд, котрий вмить розчиняє всі її нутрощі, а по другій розкисла рідина всмоктується в ненаситне нутро хижака.
Ця, здавалось би, фантастична картина взята із реального життя. Такі сцени можна спостерігати сотні разів щоденно у реальному житті. Саме так полюють клопи-водомірки. Найцікавішим є факт не самого полювання (кожна жива істота повинна харчуватися), а де відбувається це дійство.

Водомірка...

Хижі клопи-водомірки бігають по … поверхні водойми, звичайного озера або невеликої калюжі, а їжею для них є не лише необережні комахи, котрі невдало приземлились на поверхню водойми, але і жителі підводного світу, котрі невчасно підплили до поверхні розділу середовищ.